نفت همچنان در مرز ۷۰ دلار » نفت همچنان در مرز ۷۰ دلار

جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ گروه: اقتصاد تعداد بازدید: ۲۳۰


 نفت همچنان در مرز ۷۰ دلار

 نفت همچنان در مرز ۷۰ دلار

به نقل از رویترز، قیمت نفت پس از اینکه روز گذشته به بالای ۷۰ دلار، بالاترین قیمت از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون رسید، در معاملات امروز کاهش یافت.
 
با این حال، تحلیلگران و تاجران از ابتدای سال نسبت به خطرهای یک کاهش قیمت هشدار دادند؛ آنها خاطرنشان کردند که روی هم رفته شرایط بازار همچنان تقویت شده است که بیشتر به علت ادامه کاهش تولید و روسیه است.
 
هر بشکه نفت خام آمریکا با ۳۱ سنت کاهش ۶۳.۴۹ دلار فروخته شد. این نوع نفت روز گذشته به ۶۴.۷۷ دلار در هر بشکه، بالاترین قیمت از اواخر سال ۲۰۱۴ رسیده بود.
 
هر بشکه نفت برنت نیز با ۴ سنت کاهش به ۶۹.۲۲ دلار رسید. این نوع نفت نیز روز گذشته به ۷۰.۰۵ دلار بالاترین قیمت از دسامبر ۲۰۱۴ رسیده بود.
 
به گفته تاجران، آمارهای نفتی به نسبت ضعیف چین در ماه دسامبر بر قیمت‌ها اثر گذاشته است. آمارهای گمرک چین نشان داد واردات نفت این کشور در ماه دسامبر به ۳۳.۷ میلیون تن برابر با ۷.۹۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که کمتر از ماه نوامبر است.
 
همچنین تاجران گفتند یک افزایش قابل انتظار در تولید نفت آمریکا که در حال حاضر ۹.۵ میلیون بشکه در روز است نیز بر قیمت‌ها تاثیر گذاشت.
 
علی رغم کاهش قیمت در معاملات امروز، بسیاری تحلیلگران انتظار دارند که بازارهای نفت خام امسال همچنان به ویژه به علت ادامه کاهش تولید اوپک ثابت بمانند.
 
سنجیو بال، تحلیلگر موسسه تحقیقات ادیسون اینوستمنت در چشم انداز ۲۰۱۸ خود نوشت:«اوپک با موفقیت فزونی ذخایر را کاهش داده و رشد تقاضا نیز در کوتاه مدت با قوت باقی مانده است.»
 
وی افزود: «با عادی شدن سطح ذخایر، احتمال بالا رفتن قیمت وجود دارد.»
 
ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۵ ژانویه تقریبا ۵ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۱۹.۵ میلیون بشکه رسید که کمی کمتر از متوسط ۵ سال گذشته برابر با ۴۲۰ میلیون بشکه است.