مایکل جوردن ـ بزرگترین بسکتبالیست » مایکل جوردن ـ بزرگترین بسکتبالیست

یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۳ گروه: ورزش تعداد بازدید: ۲۲۳۷


 مایکل جوردن ـ بزرگترین بسکتبالیست


زندگی نامه‌ی مایکل جوردن بازی کن بسکتبال و دستاوردهای دوران زندگیش.
در 17 فوریه 1963، مایکل جوردن در بروکلین، نیویورک به دنیا آمد. هنگامی که بچه بود، پدر و مادرش جیمز و دلوریس جوردن تصمیم گرفتند به سمت ویلمینگتون، کارولینای شمالی حرکت کنند. مایکل دو برادر بزرگتر، یک خواهر بزرگتر و یک خواهر کوچکتر از خود دارد.
 
در دوران کودکی مایکل عاشق بازی بیسبال بود و به بازی بسکتبال و فوتبال نیز علاقه داشت. اما عشق او به بسکتبال زمانی آغاز شد که برادر بزرگترش لَری به طور مداوم او را در هر بازی بسکتبال شکست می‌داد. همان طور که آماده رویارویی با هر چالشی می‌شد، ‌این امر مایکل را مصمم می ساخت که به بازی کن بهتری تبدیل شود.
در ویلمینگتون، کارولینای شمالی، مایکل در تیم بسکتبال لِنی های اسکول بازی می‌کرد. به دلیل دانش جوی سال دوم بودن به شکل نا خوشایندی از تیم اصلی کنار گذاشته شد. بعد از شکست از به دست آوردن یک جایگاه مناسب در تیم، آمادگی ترک آن را نداشت. مایکل از این شکست استفاده کرده و برآن شد تا به دستاوردهای بیشتری دست یابد و به همین دلیل ساعتها در زمین بسکتبال به تمرین پرداخت. وی در نهایت جایی را در این تیم برای خود باز کرد و خود را به سمت حضور در مسابقات کشوری سوق داد.
مایکل بورس تحصیلی بسکتبال که توسط دانشگاه کارولینای شمالی پیشنهاد شده بود را پذیرفت. با وجودی که تازه وارد بود، اما زمانی که در مسابقات قهرمان 1982NCAA گل پیروزی بخش تیمش مقابل جورج تاون هویاس را وارد سبد کرد، محبوبیت رو به رشد خود را رقم زد. در فصلهای 1983 - 1984 او به عنوان بازی کن سال کالج انتخاب شد و در سال 1984 با تیم بسکتبال مردان آمریکا در مسابقات المپیک تابستانی در لوس انجلس مدال طلا را به مربیگری بابی نایت بدست آورد.
در سال 1984، مایکل دانشکده را ترک کرد و وارد NBA شد تا در تیم شیکاگو بولز بازی کند؛ او بازی کن سوم شیکاگو بولز شد، تیمی که تنها 28 بازی را در فصل گذشته برنده شده بود. در 26 اکتبر سال 1984، در اولین بازی مثل یک حرفه‌ای در برابر واشنگتن بازی کرد و به فردی تبدیل شد که تاثیر سریعی روی لیگ گذاشته و ثابت کرد که در میان بازی کنان نخبه قرار دارد. وی فصل را به عنوان یکی از گل زنان برتر لیگ به پایان رسانده و به طور متوسط 2ر28 امتیاز در هر بازی کسب کرده بود. او بازی کن تازه وارد سال شناخته شد و هم چنین تیمش را به تیم تمام ستاره تبدیل کرد. در هر فصل، مایکل با بولز به مرحله‌ی پلِی آف راه پیدا می‌کرد اما تا سال 1991 تا رسیدن به مرحله‌ی فینالNBA باز می‌ماند. بعد از آن او تیم بولز را برای نخستین بار به سه قهرمانی متوالی NBA در سالهای 1991، 1992، و 1993 رساند.
تابستان سال 1992، مایکل درجریان بازیهای المپیک در تیم رویایی شماره یک جهان بازی کرد. این اولین بار در تاریخ بود که بازی کنان NBA اجازه‌ی رقابت در بازیهای المپیک را به دست می‌آوردند. مایکل با میانگین کسب 7ر12 امتیاز در هر بازی به عنوان تیم رویایی ایالات متحده آمریکا با 6 برد و بدون باخت مدال طلا را از آن خود کرد.
پس از کسب سومین قهرمانی در NBA برای وی حوادث نا گواری پیش آمد. NBA شروع به تحقیقاتی کرد که در آن گفته می‌شد مایکل به طور غیر قانونی در بازی‌های NBA شرط بندی کرده است . اما او از این ادعا تبرئه شد و در نهایت این روی داد باعث از دست دادن انگیزه‌ی جوردن شد و احساس کرد که به عنوان یک بازی کن بسکتبال باید چیزی را ثابت کند و زمان آن رسیده که از زمین بازی فاصله بگیرد. قبل از فصلهای 1993 - 1994 مایکل باز نشستگی خود را از دنیای بسکتبال اعلام کرد.
جوردن در سال 1994 به عنوان یک بازی کن بیسبال به ورزش حرفه‌ای بازگشت. او با تیم شیکاگو وایت ساکس از لیگ آمریکا قرار دادی را امضا کرد. در پایان فصل 1994 - 1995 NBA ، مایکل با پیوستن دوباره به تیم شیکاگو بولز به دوران باز نشستگی خود از بسکتبال حرفه‌ای پایان داد. در فصلهای 1995 - 1996 با کسب 4ر30 امتیاز در هر بازی و با نائل شدن به 72 پیروزی و به دست آوردن قهرمانی NBA گل زن‌ترین بازی کن شناخته شد و عنوان با ارزش‌ترین بازی کن فینالهای NBA را از آن خود کرد و اولین بازی کنی شد که این عنوان را چهار مرتبه بدست آورد. در سال 1996 او به عنوان یکی از بزرگترین 50 بازی کن تاریخ NBA انتخاب شد.
در سالهای 1998 - 1997، مایکل و شیکاگو بولز به سلطه خود ادامه داده و موفق به کسب دو قهرمانی متوالی و در تاریخ ‌NBA اولین تیمی شد که موفق به تکرار سه قهرمانی (1998 - 1996، 1993 - 1991) شد. مایکل با ارزش‌ترین ستاره تیم شد و هم چنین مقام با ارزش‌ترین بازی کن لیگ در سال 1998 را به دست آورد. سپس دومین باز نشستگی خود را اعلام نمود. او عنوان کرد که دوست دارد زمان بیشتری را با همسرش جوانیتا و سه فرزندش جری، مارکوس و یاسمین سپری کند.
عطش سیری نا پذیر او برای موفقیت، به او انگیزه‌ داد که یک بار دیگر به عنوان بازی کن بسکتبال بازگردد. در 25 سپتامبر سال 2001 اعلام کرد که قصد بازگشت به NBA را داشته و برای تیم واشینگتون ویزارد بازی کند. در 4 ژانویه سال 2002 به یکی دیگر از بزرگترین لحظات زندگیش رسید و او 30000 امین امتیاز حرفه‌ای خود را در مقابل تیم سابقش شیکاگو بولز به دست آورد. در شانزدهم آوریل 2003‌ بعد از بازی در آخرین مسابقه دوران حرفه‌ایش برای سومین و آخرین مرتبه باز نشسته شد.
هیچ بازی کنی در تاریخ NBA به بزرگی مایکل جوردن نیست. او در برهه‌ی زمانی کوتاه به موفقیت بسیاری رسید. او کار خود را با 32292 امتیاز و و میانگین 12ر30 امتیاز در هر بازی به پایان رساند. درود بر چنین بسکتبالیست بزرگی «مایکل جوردن».