مواد مغذی شاه بلوط » مواد مغذی شاه بلوط

پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۳ گروه: پزشكي سلامت تعداد بازدید: ۸۱۶


 مواد مغذی شاه بلوطشاه بلوط، از جمله رایج ترین سبزیجاتی است که اغلب در چین مصرف می شود و در نقاط مختلف جهان در دست رس است. مقاله زیر توضیح بیشتری در مورد مشخصات تغذیه ای این سبزی ارائه می دهد.
شاه بلوط گیاهی است که معمولاً در میان خانواده های چینی یافت می شود. اگر چه این سبزیجات فصلی هستند و در جاهای بسیار کمی در ایالات متحده برداشت می شوند، اما شاه بلوط کنسرو شده را می توان در طول سال در جنوب شرق آسیا خریداری نمود، زیرا این گیاه بخش جدایی ناپذیر از پخت و پز آسیایی است. بهترین روش، آب پز یا بخار پز کردن این میوه است. با این شیوه از دریافت چربی نیز خبری نیست.
 
مواد مغذی شاه بلوط
 
میزان دقیق مواد مغذی در هر وعده شاه بلوط (62 گرم) در زیر نمایش داده شده است:
مواد معدنی
 
با وجودی که این سبزی حاوی مواد معدنی از جمله کلسیم، منیزیم و فسفر می باشد، اما میزان پتاسیم آن بسیار بالا است. صرف یک وعده شاه بلوط برابر با نصف فنجان حاوی 362 میلی گرم پتاسیم است. از سوی دیگر، میزان فسفر و منیزیم در آن به ترتیب به میزان 1ر39 میلی گرم و 6ر13 میلی گرم می باشد. منیزیم در بدن ما دست به کارهای شگفت انگیزی می‌زند: باعث تسکین عضلات می‌شود و در انتقال تکانه‌های عصبی به طرف مغز، عصب‌ها و نخاع شرکت دارد. کلسیم در یک واحد از شاه بلوط نسبت به دیگر سبزیجات کم است (8ر6 میلی گرم). این سبزی هم چنین شامل مواد معدنی مانند روی، مس و منگنز به مقدار نا چیز است.
پروتئین
 
پروتئین قابل توجهی در این سبزی وجود ندارد. به این دلیل است که مقدار پروتئینی که در این سبزی یافت می شود، تنها 9ر0 میلی گرم در هر وعده می باشد.
ویتامین ها
 
ویتامین ها به مقدار نا چیز در این سبزی یافت می شوند. نصف فنجان شاه بلوط تنها 5ر2 میلی گرم ویتامین C دارد. ویتامین های B مانند تیامین، ویتامین B6، نیاسین و ریبو فلاوین، فقط 1 میلی گرم از کل 62 گرم را تشکیل می دهند. با این حال، مقدار کولین، و ویتامین B کمپلکس در آن به طور قابل توجهی بالا است و حدود 4ر22 میلی گرم در هر وعده است.
چربی ها
 
چه باور کنید چه نه، اما چربی اشباع در این سبزی صفر است. بنا بر این، این یک خبر خوب برای کسانی است که می خواهند وزن کم کنند و مواد غذایی سالم و غیر چرب را در رژیم غذایی خود اضافه کنند. خوب، آیا شما یکی از کسانی هستید که فکر می کنید سبزیجات فاقد چربی های سالم هستند. با این حال، یک تجزیه و تحلیل دقیق ثابت می کند که این سبزی دارای اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و اسیدهای چرب ضروری امگا 6 می باشد. این چربی های اشباع نشده موجب سلامت قلب و عروق شده و حتی می تواند باعث جلو گیری از بیماری های وحشتناک مانند سرطان شود.
(میوه‌ شاه بلوط فاقد کلسترول غذایی است و این یک نقطه‌ قوت محسوب می‌شود. جالب است بدانید نتایج پژوهش‌های متعدد نشان داده است که مصرف یک مشت از این میوه در روز می‌تواند میزان کلسترول بد خون را 9 تا 19 درصد کاهش دهد. می‌پرسید چرا؟ به خاطر این که میوه‌ی شاه بلوط حاوی چربی‌های اشباع نشده است که با کلسترول بد مقابله می‌کند.)
کربو هیدرات ها
 
مقدار کربو هیدراتی که در این سبزی یافت می شود بالا است. محتوای کربو هیدرات در هر وعده (62 گرم) 15 گرم است. میزان فیبر در نصف فنجان شاه بلوط 9ر1 گرم است. فیبرهای موجود در آن به دفع راحت بدن کمک می‌کنند و برای همین، احساس سنگینی و مشکلات گوارشی را بر طرف می‌کنند. از آن جایی که این سبزی سرشار از کربو هیدرات است، قطعاً از یک رژیم غذایی کم کربو هیدرات حذف می شود.
چه مقدار کالری در شاه بلوط وجود دارد
 
این سؤالی است که غالباً توسط متخصصین سلامت، به خصوص گیاه خواران پرسیده می شود. در حال حاضر، از آن جایی که این گیاه عاری از چربی های نا سالم است، میزان کالری آن در هر وعده به طور طبیعی کم است. به همین دلیل است که نصف فنجان شاه بلوط تنها حاوی 1ر60 کالری است.
(به عقیده‌ی متخصصان خوردن چند عدد میوه‌ی شاه بلوط بعد از ورزش مفید است. این میوه،‌ میوه ورزشکاران است. این میوه دو برابر بیشتر از موز تولید انرژی می‌کند، به خاطر این که سرشار از گلوسید است. گرفتگی و کوفتگی عضلات در حین و بعد از ورزش یک امر رایج است، اما این مشکل هم حل شدنی است. ورزشکاران عزیز بدانند که پتاسیم و منیزیم موجود در این میوه گرفتگی عضلات را بر طرف می‌کند. البته بهتر است از مصرف این میوه قبل از جلسات ورزشی خود داری کنید، به خاطر این که فیبرهای موجود در آن ممکن است باعث نفخ شود.)