کری: مذاکرات بسیار دشوار و اختلافات نسبتا زیاد است » کری: مذاکرات بسیار دشوار و اختلافات نسبتا زیاد است

شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ گروه: سیاسی تعداد بازدید: ۳۹۲

 کری: مذاکرات بسیار دشوار و اختلافات نسبتا زیاد است


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در فاصله کمتر از یک ماه مانده به پایان مهلت مذاکرات هسته‌ای، این گفت‌وگوها را «بسیار دشوار» ارزیابی کرد و گفت اختلافات «نسبتا زیادی» میان طرفین باقی مانده است.
 
بر اساس توافق موقتی که سال گذشته میان ایران و گروه موسوم به 1+5 به دست، طرفین تا سوم آذر برای رسیدن به راهکار جامع، زمان دارند. با وجود فاصله اندک تا ضرب‌الاجل تعیین‌شده، همچنان طرفین از وجود اختلاف در مواضع سخن می‌گویند.
 
آقای کری که با شبکه بلومبرگ گفت‌وگو می‌کرد، در مورد مذاکرات و احتمال حصول توافق جامع گفت: «امیدوارم، ولی مذاکرات بسیار دشوار است. اختلافاتی وجود دارد که در برخی موضوعات نسبتا زیاد است.»
 
وی همچنین گفت امیدوار است که ایران نخواهد از موضوعات دیگر نظیر تحرکات داعش در منطقه، به عنوان اهرمی در مذاکرات هسته‌ای استفاده کند.
 
وزیر خارجه آمریکا افزود: «اهمیت این مسئله برای جهان بسیار زیاد است. امیدوارم ایرانی‌ها در حفره‌ای که خودشان بر سر یک خواسته یا خواسته‌ای دیگر ایجاد می‌کنند، گیر نیفتند، تا بتوانیم با هم برای یافتن راهکار تلاش کنیم.»
 
وی در ادامه بار دیگر به مفهوم ابداعی «زمان گریز» اشاره کرده و گفت که هر توافقی «باید تمامی راه‌ها به سمت یک بمب هسته‌ای را مسدود کرده و زمان گریز به حدی باشد که ما فرصت کافی برای تضمین امنیت هرآنکسی که در این رابطه نگرانی دارد، داشته باشیم.»
 
کری افزود: «بگذارید از این برنامه پیامی بسیار روشن به ایرانی‌ها بدهم. اینکه ما نباید یک تصمیم سیاسی بگیریم. این یک تصمیم اصولی برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه (هسته‌ای) است. اگر بخواهید، اثبات اینکه برنامه شما صلح‌آمیز است، دشوار نیست. بنابراین، اهرم‌های خارج از این چارچوب، سوریه، داعش یا هرچیز دیگر، ربطی به این مسئله ندارد. این موضوعات به هیچ وجه ما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. ما مجموعه‌ای از معیارها را (برای توافق) مد نظر داریم.»
 
وی تصریح کرد که توافق نهایی باید چهار مسیری را که او مدعی است می‌تواند به بمب مدعی شود، یعنی تأسیسات غنی‌سازی در فوردو و نطنز، رآکتور در دست ساخت اراک و احتمالا تأسیسات اعلام‌نشده را مسدود کند.
 
بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا و اتحادیه اروپا، کری قرار است روزهای 18 و 19 آبان در عمان با «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.
 
وزیر خارجه آمریکا در ادامه مصاحبه مانند «وندی شرمن» مذاکره‌کننده این کشور، مسئولیت پیشرفت در مذاکرات را بر عهده ایران گذاشت و گفت این تهران است که باید از مواضع خود عقب‌نشینی کند.
 
کری افزود: «انتظار داریم که ایرانی‌ها به همان میزانی که اعلام کرده‌اند، مسئولیت‌پذیر و همان مقدار که وعده داده‌اند برای شفافیت آماده باشند و اجازه دهند که ثابت شود که این برنامه صلح‌آمیز است.»


 

منبع : خبرگزاری فارس