اوباما و کابوس باخت دموکرات‌ها در انتخابات سنا » اوباما و کابوس باخت دموکرات‌ها در انتخابات سنا

شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ گروه: سیاسی تعداد بازدید: ۴۲۳

 اوباما و کابوس باخت دموکرات‌ها در انتخابات سناگروه بین‌الملل خبرگزاری فارس - حمید نیکو: کمتر از یک هفته دیگر، آمریکایی‌ها برای انتخاب گروهی از نمایندگان کنگره این کشور، پای صندوق‌های رأی انتخابات میانه‌دوره‌ای می‌روند.
 
در حال حاضر از دو مجلس آمریکا، یکی (مجلس نمایندگان) در اختیار جمهوری‌خواهان و دیگری (سنا) در تصاحب هم‌حزبی‌های رئیس‌جمهور دموکرات این کشور است.انتخابات پیش‌رو از آن جهت مهم است که می‌تواند با تغییر ترکیب مجلس سنا، کنگره را به طور کامل در اختیار جمهوری‌خواهانی قرار دهد که در تقریبا تمامی موضوعات اصلی، با باراک اوباما دچار اختلاف هستند، یا دستکم اینطور ابراز می‌کنند؛ از پرونده هسته‌ای ایران گرفته تا مسائل داخل آمریکا.
 
در سلسله‌ گزارش‌های پیش‌رو نگاهی داریم به سیستم انتخابات، ساختار کنگره و نهایتا دلایل اهمیت این انتخابات برای رئیس‌جمهور آمریکا (بخش اول این گزارش را اینجا و بخش دوم آنرا اینجا بخوانید).
 
 
 
دولت اوباما و چشم‌انداز باخت دموکرات‌ها در سنا
 
در این دوره دموکرات‌ها در حفظ کرسی‌های خود در سنا با چالش جدی رو به رو در دو سطح داخلی و خارجی هستند:
 
1. در سطح داخلی به دلیل ناکامی‌های دولت اوباما در تحقق بسیاری از وعده‌های انتخاباتی خود، شرایط به نفع دموکرات‌ها نیست.
 
2. در سطح خارجی روندهای سیاست خارجی امریکا از جمله گفت و گوهای هسته‌ای و چشم‌انداز تحقق یا عدم تحقق توافق‌نامه هسته‌ای بلندمدت با ایران، بحران اوکراین، بحران سوریه و عراق به ویژه پس از پیشروی‌های داعش نیز تاثیرگذار است.
 
در عرصه سیاست داخلی پیامدهای تسلط جمهوری‌خواهان بر سنا در کنار تسلط آنها بر مجلس نمایندگان برای دولت اوباما بسیار جدی‌تر است. از جمله مسائلی که در این دوره با سرنوشت انتخابات گره خورده است، می‌توان از مساله خط لوله نفتی کی استون، لایحه مهاجرت، سرنوشت انتخابات 2016 و رئیس جمهور بعدی نام برد.
 
این شرایط با کاهش محبوبیت عمومی اوبامای دموکرات ارتباط مستقیم دارد و می‌تواند فشارها را بر اوباما در عرصه سیاست‌خارجی و داخلی بیشتر کند. تسلط جمهوری‌خواهان در کنگره می‌تواند برخی از برنامه‌های اوباما از جمله برنامه بیمه درمانی وی را با چالش‌های جدی رو به ‌رو کند.
 
مطابق برخی نظرسنجی‌ها در انتخابات 4 نوامبر میزان مشارکت حتی از 37 درصد پیشین در انتخابات سال 2010 نیز کم‌تر خواهد بود. نظرسنجی موسسه پیو نیز نشان می‌دهد بیکاری، عدم بهبود وضعیت اقتصادی، افشای برنامه جاسوسی سازمان امنیت ملی امریکا و احتمال مداخله نظامی جدی‌تر امریکا در جنگ‌های خاورمیانه، میلیون‌ها امریکایی به ویژه جوانان را که سال‌های 2008 و 2012 به اوباما رای داده بودند، نسبت به وی بدبین کرده است.
 
در عرصه سیاست‌خارجی نیز تسلط جمهوری‌خواهان بر کنگره، رویکرد تهاجمی امریکا را شدید‌تر می‌کند. دولت امریکا به عنوان عضو مهم گروه 1+5 است و تسلط جمهوری‌خواهان می‌تواند فشارها بر دولت امریکا به ویژه در قبال برنامه هسته‌ای ایران را تشدید کند. البته به دلیل اینکه توافق‌نامه هسته‌ای با ایران پیمانی دوجانبه میان ایران و امریکا نیست و در واقع چندجانبه است، این توافق نیازی به تصویب و تایید سنای امریکا ندارد، زیرا یکی از قدرت‌های اجرایی که سنای امریکا دارد، ضرورت تصویب و تایید پیمان‌های دولت امریکا توسط این نهاد است.
 
به هر حال، ترکیب آینده کنگره به ویژه با توجه به تسلط جمهوری‌خواهان و تداوم اثرگذاری لابی صهیونیسم در آن می‌تواند بر سیاست خارجی دولت امریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران به ویژه برنامه هسته‌ای آن تاثیرگذار باشد.
 
پیشروی‌های گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه و بحران اوکراین نیز از جمله مسائلی هستند که کنگره امریکا به دلیل تسلط جمهوری‌خواهان تلاش خواهد کرد بر سیاست دولت امریکا در قبال آنها اثرگذاری کند و مهم‌تر از همه روابط روسیه و امریکا را نیز سردتر و پرتنش‌تر خواهد کرد.


 

منبع : خبرگزاری فارس